Młodzież nie dała rady weteranom

TS Celuloza - SKP SłubiceSwój pierwszy mecz, przed własną publicznością, Towarzystwo Sportowe Celuloza Kostrzyn nad Odrą rozpoczęło od porażki z SKP Słubice 1:3. Spotkanie, w którym najmłodszy wiekowo zespół startujący w rozgrywkach lubuskiej serie A zmierzył się ze „starymi wyjadaczami” mógł (i musiał!) się podobać. Nie brakowało w nim walki, a gospodarze byli o krok od upragnionego zwycięstwa. Dobra gra i młodzieńcza fantazja nie dały jednak rady boiskowemu cwaniactwu, doświadczeniu i zespołowi, który w tym składzie osobowym gra znacznie dłużej niż kilka(naście) tygodni. Mimo przegranej Papierowym należą się oklaski za serducho, wolę walki i gryzienie murawy. Tylko takie mecze chcemy oglądać w wykonaniu Celulozy, która do szatni schodziła przegrana, ale nie pokonana.

TS Celuloza - SKP Słubice

Przed meczem miałem okazję porozmawiać z kilkoma kibicami i wszyscy byli zgodni co do jednego - to będzie ciężki mecz. Przypomnijmy, że na początku września 2017 roku przegraliśmy w Słubicach aż 5:2. Warto także odnotować, że tak naprawdę nikt nie wiedział, czego można oczekiwać po „odmłodzonej” Celulozie, którą od początku roku kieruje Łukasz Dorniak. Również piłkarze obawiali się tego meczu, ponieważ trzecie miejsce w tabeli i kolejne zwycięstwa SKP nie stawiały nas w roli faworyta. Na boisko wychodzimy więc z lekkim stresikiem, podczas gdy nasi rywale podbudowani ostatnimi ligowymi wygranymi pewnie wchodzą na kostrzyńską murawę. Zanim jednak rozlegnie się pierwszy gwizdek, oddajemy hołd tragicznie zmarłemu Adamowi Neumanowi, którego Bóg zabrał przedwcześnie do siebie. Minuta ciszy, wręczenie naszym rywalom pamiątkowego proporca i już ruszamy do walki o punkty. Pierwsze minuty to zdecydowana przewaga Papierowych. W ich grze widać jednak zdenerwowanie, brak zgrania i zrozumienia dla pomysłu kolegi. Rewelacyjnie spisuje się także obrona gości, która z ofiarnością i zdecydowaniem przerywa nasze akcje, powstrzymując szalejącego na skrzydle Damiana Krupę, który po przewie wrócił do zespołu. Kolejne strzały, piłka jak zaczarowana nie chce trafić do siatki, a goście coraz śmielej wychodzą z kontrami, szukając szansy w stałych fragmentach. Przy linii Ł. Dorniak stara się instruować swoich graczy, którzy jednak nie potrafią poradzić sobie z szybkimi atakami ze strony gości często faulując czy po prostu wybijając piłkę w aut. Okazuje się to dla nas zabójcze, bowiem dośrodkowanie z rzutu rożnego znajduje Marcina Bulcewicza, który otwiera wynik spotkania i do przerwy jest 0:1.

Druga połowa otwiera się dla nas wprost jak marzenie, kiedy po szybkiej akcji Tomasz Czarnobaj doprowadza do wyrównania. Niedługo cieszymy się jednak prowadzeniem, bo po już po chwili sędzia dyktuje jedenastkę. Zaledwie po pięciu minutach drugiej odsłony tego pojedynku jest 1:2. Papierowi się jednak nie załamują, a śmiałe rajdy T. Czarnobaja, D. Krupy czy Krystiana Siemienieckiego mogły się podobać. Brakuje nam jednak, moim zdaniem, zgrania i boiskowego cwaniactwa. W drugiej połowie dominujemy, ale nie potrafimy potwierdzić tego bramką. Nasza gra jest zbyt nerwowa, brak zrozumienia jest nazbyt widoczny, a chęć szybkiego wyrównania rodzi niepotrzebne błędy. Tymczasem goście jak zaczarowani padają na murawę, co powoduje wzrost nerwowości na trybunach i boisku. W efekcie dochodzi do kilku niepotrzebnych fauli, „nagrodzonych” żółtymi kartkami lub rzutami wolnymi, po których piłka o minimetry mija cel. Po skutecznym wykonaniu karnego przez Damian Dobrzyńskiego, jak już wspomniałem, zdecydowanie dominujemy na boisku ale wciąż brakuje wyrównania. Mecz musi się jednak podobać! Są piękne parady, efektowne, choć nieliczne strzały i okazje do zmiany wyniku. Brakuje tylko skuteczności i doświadczenia, dzięki czemu nasz rywal daje nam bolesną lekcję strzelając w końcówce jeszcze jedną bramkę.

W mojej ocenie Celuloza pokazała się jednak z dobrej strony, pokazując charakter, wolę walki i zwycięstwa. Młodzi chłopcy pokazali trenerowi, że być może jeszcze nie odnajdują się na boisku w piłce seniorskiej, ale serca do gry im nie brakuje. Jestem pewny, że już za kilka lat nabiorą doświadczenia i to oni udzielą lekcji innemu zespołowi. Chciałbym także przypomnieć, że jak wspomniał trener Łukasz Dorniak, naszym celem w tym sezonie nie jest dominacja w Klasie A ale ogrywanie się i budowa drużyny. Myślę tak sobie, że każdy, nawet największy zespół zaczynał od porażki, wychodząc z niej zwycięsko. Bez odpowiedzi pozostawiam pytanie, czy jedną porażką w lidze można od razu przekreślać ten młody skład. Ja wierzę, że jeszcze nie raz dadzą nam powód od radości. Kolejne mecze u siebie gramy 18 kwietnia (nasz rywal to Lubniewiczanka Lubniewice - początek 17:30) a następnie 21 kwietnia (z Orkanem Długoszyn). Zatem… do zobaczenia już wkrótce na kostrzyńskim stadionie! Pokażmy naszemu młodemu zespołowi, ze jesteśmy z nimi! Celuloza! Auu!

Skład TS Celuloza Kostrzyn: Patryk DOLOT (br.), Ernest MATUSZCZAK (c), Łukasz MARKOWSKI, Adrian URMAN, Jakub BORECKI (55 min. Daniel KUSYK), Tomasz CZARNOBAJ, Arkadiusz CZAPALUK (66 min. Kacper PAPROCKI), Damian KRUPA, Maciej CUDAK, Krystian SIEMIENIECKI, Igor RACZKOWSKI (57 min. Łukasz SZYSZKOWSKI). REZERWA: Kacper SKOMAR (br.), Radosław CHEŁPA, Konrad KOWALSKI, Patryk ZDANOWSKI

Kolejka 16 - 7-8 kwietnia
 Leśnik Lemierzyce  0-1  Zorza Kowalów  8 kwietnia, 15:00
 Znicz Trzemeszno Lubuskie  4-3  Lubniewiczanka Lubniewice  8 kwietnia, 15:00
 As Pieski  1-1  Smogórzanka Smogóry  8 kwietnia, 12:00
 Celuloza Kostrzyn nad Odrą  1-3  SKP Słubice  7 kwietnia, 14:00
 Juwenia Boczów  1-5  Pogoń Skwierzyna  7 kwietnia, 16:00
 GKP Pszczew  3-1  Orkan Długoszyn  8 kwietnia, 14:00