WICEMISTRZ POLSKI z Kostrzyna nad Odrą

kubicaRybieniec. To tutaj z ramienia Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego w dniu 26 sierpnia 2018 roku zorganizowano Mistrzostwa Polski 3GUN Ligi Sportera. W tych prestiżowych zawodach drugie miejsce w klasie taktycznej i tytuł Wicemistrza Polski wystrzelał sobie Mariusz Kubica reprezentujący Gorzowskie Towarzystwo Strzeleckie BRASS Gorzów Wielkopolski. Dla Kostrzyniaka był to kolejny tytuł w jego karierze, a my korzystając z okazji przybliżamy nieco tą ciekawą dyscyplinę sportową.

kubica2

Strzelectwo sportowe dynamiczne polega na ostrzeliwaniu celów papierowych lub metalowych z odpowiedniej broni palnej w jak najkrótszym czasie. Brzmi banalnie? Niekoniecznie. Zawodnicy muszą kierować się przy różnego rodzajach wyzwaniach przede wszystkim rygorystycznymi przepisami bezpieczeństwa. Okulary, słuchawki czy odpowiednie zabezpieczenie broni na torze to podstawa. Nie można na trasie np. biec z palcem na spuście czy wybiegać poza wyznaczone ścieżki. Broń trzeba odkładać do specjalnie przygotowanych punktów, zakazane jest celowanie nią we wszystkich możliwych kierunkach. Nieprzestrzeganie tych zasad grozi naliczeniem punktów karnych, a nawet wyluczeniem! Na każdym kroku trzeba bowiem pamiętać, że strzelający używają broni z centralnym zapłonem załadowanej ostrą amunicją. Nie ma więc tutaj marginesu, aby popełnić błąd… Dlatego też strzelectwo sportowe jest bezpiecznym sportem o czym świadczą choćby statystyki, bo czy ktoś potrafi wskazać jakikolwiek wypadek na zawodach?

kubica4

W kategorii 3Gun strzela się z trzech rodzajów broni: pistoletu, karabinu i strzelby o różnym kalibrze. Same zawody są niezwykle widowiskowe. Organizatorzy przygotowują bardzo wymagające tory (zwykle jest ich kilka) w których trzeba wykazać się nie tylko celnością czy sprawnością fizyczną ale przede wszystkim zmysłem taktycznym. Dlaczego? Jeszcze przed pierwszym strzelaniem sami zawodnicy ustalają sobie kolejność trafiania celów, taktykę i broń, której użyją do „zestrzelenia” często ukrytych obiektów. Powoduje to, że żaden strzelec nie pokonuje toru w ten sam sposób. Co więcej, każdy może wybrać „swoją” kategorię, w zależności od używanej broni: jest więc kategoria klasyczna, dalej taktyczna, taktyczna + oraz open. Po co tyle kategorii? M. Kubica wyjaśnia, że podział na kategorie w tym wypadku wyrównuje szanse zawodników, bowiem określają one rygorystycznie, jakich broni i jakiego osprzętu do nich można używać. A co sam mistrz mówi o strzelectwie sportowym?

kubica5

- Strzelectwo sportowe dynamiczne przyszło do Europy ze Stanów Zjednoczonych, a IPSC z Kanady. Ten sport dość intensywnie rozwija się w krajach Europy. W Polsce jest to dość młody sport, ale mamy już bardzo dobrych zawodników, którzy są powołani do kadry narodowej, gdzie reprezentują nasz kraj za granicą. W Województwie Lubuskim mamy pokaźne grono bardzo dobrych zawodników. Ja strzelectwem interesuję się dość długo, ale dopiero Ryszard Baszczuk zaraził mnie zamiłowaniem do strzelectwa sportowego - mówi Mariusz Kubica - Kiedy usłyszałem, że powstało GTS BRASS od razu powiedziałem sobie: to jest dla mnie! (śmiech) Tytuł Wicemistrza Polski zdobyłem w niecałe dwa lata, ale przez ten czas ostro trenowałem. Podczas treningów wyrabiałem sobie nie tylko celne oko, ale także tzw. pamięć mięśniową. Przed samymi zawodami trenuję przynajmniej dwa-trzy razy w tygodniu. Biorę też udział w wielu zawodach, z których przywożę cenne doświadczenie, bo przecież cały czas się uczę. Strzelanie sportowe nie jest wcale proste! Trzeba brać pod uwagę nie tylko znajomość broni z której się strzela, ale także parabolę pocisku, warunki pogodowe czy kaliber pocisku. Ważne jest ustawienie przyrządów, ułożenie ciała czy nawet technika samego strzału! Jeśli już to wszystko opanujesz i wyćwiczysz, masz szansę powtórzyć mój sukces (śmiech). Natomiast tak na poważnie - u mnie dwa lata ciężkiej pracy przyniosło sukces i mam nadzieję, że wkrótce powalczę o więcej… A nam pozostaje jedynie życzyć Mariuszowi samych celnych strzałów i jak najmniejszej ilości punktów karnych na zawodach. No i czekamy na tytuł Mistrza Polski!


warto także odwiedzić profil Mistrza: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008612866276

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

 
01 września 2019
Zapisy do biegu
POLECAMY:
   
lesne-2
Majówka na Osiedlu Leśnym 
25 maja, godz. 14:00-17:00
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk2
Samorządny Kostrzyn
Nr 4/2019 - KWIECIEŃ 2019
 
pl2b
Przekrój Lokalny
Nr 4(75)/2019 - KWIECIEŃ 2019 
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od 1 czerwca 2018 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo