koronawirus-baner

w przestrzeni poza schematem

afZ perkusistą RWA Adrianem Fołta na premierze płyty "ODPOWIEDZ" w gorzowskim klubie C-60 Sara Zdzitowiecka rozmawia "na gorąco" w królestwie muzyka. Wywiad ukazał się na portalu LUBUSKIE DOBRZE ROCKUJE a my go publikujemy dzięki uprzejmości autorki. Foto: Marta Niemczyk i Grzegorz Pasek.

 

- Grając koncert, dany utwór wykonujesz zawsze tak samo czy pozostaje pole do spontaniczności? - Mam opracowany schemat, w którym jest przestrzeń na improwizację, którą bardzo lubię : )

- Dlaczego w twej perkusji dwa instrumenty się wyróżniają kolorem i nie są zielone? - Bo te dwa są szczególne! Ten w kolorze naturalnym o słojach falowanych jest z drzewa afrykańskiego noszącego nazwę bubing. Ma brzmienie silne, strzeliste, przebija się w sam sobie i nie potrzebuje zbytniego nagłośnienia. - I kiedy ma zastosowanie? - W utworach, gdzie są miejsca spokojne, wyciszające a  gitara gra wysokie dźwięki. Następnie wchodzi motyw główny i ja przechodzę na werbel główny. - Czyli na ten drugi szczególny instrument który ma poziome słoje i jest wykonany z..? - Wykonany jest z klonu i ma brzmienie ciepłe i skupione. Ten werbel jest zrobiony dla mnie na zamówienie. Ma on wymiennie korpusy i mogę ściągnąć górę i włożyć różne rodzaje, np. metalowy, aluminiowy czy właśnie z drewna.

- Grasz też w innych zespołach. Czy to nie koliduje z RWA? - Nie koliduje. RWA to muzyka bardziej klubowa. Na plenery też się nadaje, ale tam gdzie publiczność jest raczej rockowa i słucha przekazu, bo to w naszej muzyce jest ważne, gdyż nasze  teksty nie są przypadkowe.

- Dlaczego wydanie płyty trwało tak długo? - Sam fakt nagrywania zakończony został latem ubiegłego roku. Później to czas miksowania materiału. Z racji tego że nagrywaliśmy na wyjazdach – w studio koło Poznania gdzie byliśmy wiele razy i za każdym razem musieliśmy się jako zespół zebrać i się tam udać, a wiadomo, że każdy z nas ma swoje życie, swoje sprawy – dlatego tyle to trwało.

- A jak trema przed premierą? - Trema była, ale kiedy się rozstawiliśmy, odbyliśmy generalną próbę  poczułem się odprężony. A najlepiej się czuję podczas koncertu,gdy jest świadomość, że wszystko jest ok na scenie a publiczność przy scenie dobrze się ma!

- Na fanpage dzień przed premierą ukazała się informacja: „13:40 – przesyłka dojechała. Czyli jednak trafiliśmy z terminem koncertu! :)  ” Czy gdy otrzymaliście przesyłkę to nie było żadnego zakoczenia i wygląd płyty wam odpowiada? - Jak najbardziej. To,co chcieliśmy to dostaliśmy, graficznie nam odpowiada – pastelowa i stonowana.

- Twoje pałki są podpisane: Michał Dąbrówka. Dlaczego on i skąd je masz? - Lubię tego perkusistę, bardzo mnie inspiruje. Jest bardzo dokładny i rzetelny w tym co robi. A pałeczki kupiłem od znajomego perkusisty z Poznania. - Czy często wymieniasz pałki? Ile ich posiadasz? - Ciężko jest powiedzieć jaka jest częstotliwość wymiany, bo pałeczka potrafi pęknąć w najmniej oczekiwanym momencie. Podczas koncertu staram się mieć kilka par, ale nie mam jakiejś swojej ulubionej marki.

- Ile godzin tygodniowo ćwiczysz na perkusji i w jaki sposób? czy w domu stukasz na padzie żeby nie być głośnym czy masz specjalne pomieszczenie wygłuszające? - Tygodniowo ćwiczę około 10 godzin, może trochę więcej. Perkusja jest instrumentem typowo fizycznym i trzeba być cały czas w formie. Wiadomo, że są różne dni, raz gra się lepiej raz gorzej. Musi być motywacja, wena i zapał. Ćwiczę w sali prób na perkusji, a w domu na gumowym padzie.

- Jak trzeba dbać o instrumenty perkusyjne? - Moim zdaniem dbanie o instrument polega przed wszystkim na pilnowaniu stroju i naciągów, żeby nie były za bardzo wytłuczone. Co jakiś czas robi się generalne czyszczenie korpusów i osprzętu specjalnymi pastami polerskimi.

- Czy lubisz też grać na bębenkach? - Tak, bardzo chętnie na bongosach sobie ćwiczę.

- Gdzie zagracie najbliższy koncert? - Zapraszamy do Żagania 25 kwietnia gdzie zagramy  jako support przed zespołem Proletaryat.

 

c-60

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo