Kolejna edycja Odrzańskiej Rady Młodzieżowej

Odrzańska Rada MłodzieżowaJak wspominałem w moich wcześniejszych artykułach, Odrzańska Rada Młodzieżowa (Oderjugendrat) to licząca ok. 24 osób grupa młodzieży z Boleszkowic, Kostrzyna, Seelow i Letschin, mająca na celu zwiększenie udziału młodych ludzi w lokalnych sprawach politycznych czy społecznych (listę poszczególnych postulatów można znaleźć na oficjalnej stronie ORM). Z naszej szkoły udział w projekcie biorą: Klaudia Czarnecka (II M), Iwo Germanow, Andżelika Czak, Aleksandra Kaźmierska oraz Kacper Neumann (II J).

Warsztaty filmowe

Pierwszego dnia mieliśmy zostać przydzieleni do jednej z dwóch grup – moderatorskiej i filmowej. Cała ekipa kostrzyńska wylądowała w tej drugiej. Naszym zadaniem było m. in. nagrywanie spotkania w naszej szkole, które miało miejsce w poniedziałek 4. marca w sali konferencyjnej Zespołu Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie, czy dyskusji z Radą 40 – latków (to już w Trebnitz). Jednak nasza praca nie polegała tylko na obsłudze takiej prostej maszynki, jaką jest kamera, charakterystyczną cechą pracy tej grupy była analiza nagranego materiału (również z poprzednich edycji), przycinanie, montaż filmu i tym podobne. Naszym głównym celem jest dodanie ważniejszych scen z filmu do spotu, nad którym pracujemy. Teraz słówko o samym poniedziałkowym spotkaniu w naszej szkole.

posiedzenie Odrzańskiej Rady Młodzieżowej

Zebranie miało na celu nawiązanie dialogu młodzieży (czyli nas) z politykami i osobami zawodowo zaangażowanymi w sprawy polityczne. Głównym wątkiem i tematem przewodnim dyskusji był problem emigracji młodych osób z kraju, głównie na terenach nadodrzańskich. Frekwencja osób z „politycznej” strony wielu zaskoczyła, na spotkaniu mieliśmy okazję podjęcia dyskusji m. in. z burmistrzem naszego miasta – panem Andrzejem Kuntem, wicestarostą powiatu gorzowskiego – panem Grzegorzem Tomczakiem czy chociażby przedstawicielami kostrzyńskiej Młodzieżowej Rady Miasta. Dużym urozmaiceniem dyskusji była praca w grupach, która zdecydowanie zmniejszyła dystans między młodzieżą a osobami zaangażowanymi w politykę lokalną. Następnie każda grupa przedstawiała wyniki swojej pracy na forum Rady. Całe spotkanie można z czystym sumieniem uznać za udane, ponieważ dla nas, Rady Nadodrzańskiej, jest to wielki krok postępu w naszych działaniach. Po powrocie do Zamku Trebnitz spotkaliśmy się z tzw. Radą 40 – latków, gdzie poruszano podobne problemy jak w Kostrzynie nad Odrą.

warsztaty filmowe

Wtorek natomiast poświęciliśmy na robieniu poprawek do filmu oraz ustalaniem następnych terminów spotkania. Następna edycja Rady zaplanowana jest w dniach 8 – 12 czerwca. Jeszcze dużo pracy przed nami, ale sami widzimy postępy w naszych działaniach. Tą edycję ORM uważam za zamkniętą… i wielce udaną.

Prezentacja wyników pracy

źródło: http://www.liceum-kostrzyn.com/index.php?go=131

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

 
01 września 2019
Zapisy do biegu
 

 
POLECAMY:
 
 pnuw
14 lipca, godz. 9:00
Park Narodowy Ujście Warty
 
rybka
23 lipca, godz. 16:00
Miejska Biblioteka Publiczna
 
27 lipca, od godz. 20:00
Kino letnie
  
plakat pl
Turniej rocznika 2009
25 sierpnia
zapisy trwają!
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk6
Samorządny Kostrzyn
Nr 6/2019 - CZERWIEC 2019
 
pl6b
Przekrój Lokalny
Nr 6(77)/2019 - CZERWIEC 2019 
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od 1 czerwca 2019 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo