koronawirus-baner

z witnickiego ratusza

witnica

W pobliskiej Gminie Witnica wiele się ostatnio dzieje. Artur Rosiak, specjalista ds promocji zatrudniony w Urzędzie Miasta i Gminy Witnica przygotował specjalny newsletter, w którym pisze jak to miasto ma zamiar poradzić sobie z falą uchodźców, zakończeniu koszmaru na ul. Ogrodowej, VIII konferencji z lokalnymi pracodawcami i instytucjami współpracującymi ze szkołą oraz akcji "Stop wariatom drogowym". Szczegóły poniżej.

 

 

Witnica nie przyjmie uchodźców

- Nie przyjmiemy rodzin z Syrii. W pierwszej kolejności musimy zaspokoić potrzeby naszych, witnickich rodzin - mówi Burmistrz Dariusz Jaworski.

Polska przyjmie kilka tysięcy uchodźców, rząd zbiera deklaracje samorządów. 7 tys. uchodźców z Syrii i Erytrei, którzy w ciągu dwóch lat trafią do Polski, po okresie wstępnej adaptacji w rządowych ośrodkach dla azylantów ma być rozesłanych po kraju. Trafią do gmin i parafii zainteresowanych ich przyjęciem. W ostatnim czasie urzędy wojewódzkie na prośbę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej rozesłały do wszystkich samorządów w Polsce prośbę o deklarację, czy władze lokalne są gotowe przyjąć uchodźców. Taki list od wojewody otrzymała również Gmina Witnica. Burmistrz Dariusz Jaworski odpowiedział wojewodzie, że nasza gmina nie przyjmie uchodźców. - W pierwszej kolejności musimy rozwiązać problem mieszkaniowy rodzin z naszej gminy. Dopiero gdybyśmy ten problem rozwiązali, moglibyśmy myśleć o przyjęciu rodziny z zewnątrz, ale jeśli już, to byłaby to polska rodzina z Rosji, której członkowie mają Kartę Polaka - mówi Burmistrz. 

W woj. lubuskim możliwość przyjęcia wykazały jedynie cztery gminy: Bogdaniec - dwuosobową rodzinę, Kostrzyn nad Odrą – sześcioosobową, Krosno Odrzańskie – czteroosobową rodzinę i Zbąszynek – pięcioosobową rodzinę.


Czy to koniec koszmaru?

Burmistrz dotrzymał słowa. Januszowi S. odebrano psy gryzące mieszkańców Witnicy. Mamy nadzieję, że to koniec koszmaru z ul. Ogrodowej.

Janusz S. jest znany w Witnicy przede wszystkim z utrudniania życia mieszkańcom ul. Ogrodowej. Ma straszny bałagan na posesji, zbiera śmieci i stare graty, czasami wystawia je na ulicę, zagradzając przejazd. Jest wulgarny wobec mieszkańców. Raz groził strażnikom miejskim odpaleniem materiałów wybuchowych. Ma też agresywne psy, które biegają bez kagańców i gryzą ludzi. Janusz S. traktuje psy jak swoje dzieci - śpią z nim w jednym pokoju, nie opuszczają go na krok, zabiera je wszędzie, gdzie pójdzie. Niestety, nie reaguje na to, że psy gryzą ludzi. Nic sobie nie robi z decyzji administracyjnych, mandatów i interwencji. W ostatnim czasie mieszkańcy zgłosili policji co najmniej sześć przypadków pogryzień. Poszkodowanych jest 10 osób. Jednak ani policja, ani powiatowy lekarz weterynarii, ani nawet sąd, do którego się Gmina zgłosiła, nie pomogły nam w odebraniu zwierząt. - Nie będziemy czekać na reakcję innych instytucji i sami doprowadzimy do odebrania psów panu S., bo inaczej dojdzie do tragedii. Nie wolno być biernym w tej sprawie - zapowiedział Burmistrz Dariusz Jaworski. Tak też się stało. Następnego dnia po emisji materiału TVP o panu S. Burmistrz podjął decyzję o odebraniu psów, mimo iż nasze prawo tak naprawdę chroni zwierzęta, a nie ludzi. Zwierzęta można odebrać tylko tymczasowo i tylko w sytuacji, gdy dzieje się im krzywda. Notoryczne wypuszczanie psów bez opieki można jednak uznać za ich złe traktowanie. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności i mimo iż Janusz S. jeszcze tego samego dnia się od niej odwołał, psy mu odebrano po kilku dniach (przy pierwszej próbie interwencji kilka dni temu, właściciela nie było w domu). Interwencja była trudna, bo Janusz S. był agresywny wobec strażnika miejskiego, ale policjanci go obezwładnili, a następnie pracownicy MZK wyłapali zwierzęta. Mamy teraz nadzieję, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze spojrzy na problem po ludzku i nie uchyli decyzji Burmistrza. Najważniejsze jest zdrowie i życie ludzi.


Dziś uczeń - jutro pracownik

18 listopada w Zespole Szkół Samorządowych w Witnicy odbyła się po raz VIII konferencja z lokalnymi pracodawcami i instytucjami współpracującymi ze szkołą.

Ze względu na to, że od tego roku szkolnego Gmina Witnica jest organem prowadzącym szkołę, obecna była Katarzyna Domarecka - Kierownik Wydziału Kultury, Oświaty i Sportu. W konferencji wzięła też udział Przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Pundyk oraz przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Marek Kobylański. - Coroczne spotkania  dyrekcji Zespołu Szkół Samorządowych w Witnicy, nauczycieli przedmiotów zawodowych, wychowawców klas ZSZ z lokalnymi przedsiębiorcami stały się tradycją szkoły i przykładem dobrej praktyki, jaką jest włączenie pracodawców w proces podnoszenia jakości kształcenia zawodowego - mówi Małgorzata Flaszowska - Chowańska, organizatorka konferencji.  W tym roku hasłem przewodnim konferencji było: „Dziś uczeń – jutro pracownik”. - W ten sposób chcieliśmy podkreślić rangę kształcenia zawodowego, które powinno dać absolwentom szkoły zawodowej perspektywę zatrudnienia i utrzymania pracy - tłumaczy Adrian Wośkowiak, dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych. Ciekawą prelekcję na temat usług i posiadanych zasobów umożliwiających  zdobycie kwalifikacji zawodowych przedstawiła Pani Grażyna Sławińska - dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorzowie Wlkp. Zakres współpracy szkoły  zawodowej w Witnicy  z Cechem Rzemieślników i Przedsiębiorców  omówiła  Pani Jadwiga Lipińska. Liczne formy wsparcia pracodawców przez Powiatowy Urząd Pracy oraz sytuację na lokalnym rynku pracy zaprezentował Pan Roman Rutkowski zastępca dyrektora PUP Gorzów Wlkp. Konferencja była też okazją do wymiany informacji i nowych doświadczeń związanych z kształceniem zawodowym uczniów/pracowników młodocianych. Pracodawcy cenią współpracę ze szkołą, dzięki której mogą dobrze przygotowywać uczniów do zawodu.


Wszystkie dzieci dostaną odblaski!

Do Urzędu Miasta i Gminy przyjechały odblaski ,,Stop wariatom drogowym'', ufundowane przez PZU. W tym tygodniu Burmistrz rozda je uczniom witnickich szkół.

We wrześniu wywalczyliśmy bezpieczne przejście dla pieszych w konkursie prowadzonym przez PZU w ramach akcji ,,Stop wariatom drogowym''. Powstało ono przy ul. Sikorskiego naprzeciw banku PKO BP. Drugie takie przejście powstanie w przyszłym roku przy ul. Gorzowskiej. Tymczasem PZU w uznaniu zaangażowania witniczan w akcję, ufundowało wszystkim uczniom szkół podstawowych w naszej gminie serduszka odblaskowe z logo i hasłem akcji ,,Stop wariatom drogowym'' do zawieszenia na teczkach i tornistrach. Kilka dni temu do gabinetu Burmistrza Dariusza Jaworskiego dotarła wielka paczka z 840 odblaskami dla witnickich dzieci. W tym tygodniu wszystkie dzieci uczące się w szkołach podstawowych na terenie naszej Gminy (także w niepublicznej) otrzymają od Burmistrza odblaski, ufundowane przez patrona akcji.

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
03-seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
04-zagranica
WRÓCIŁEŚ Z ZAGRANICY?
 
05-kwarantanna
KWARANTANNA
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo