koronawirus-baner

Wizyta w Bad Freienwalde

gimnazjaliści w Bad FreinwaldeW dniach 24.11 – 27.11 po raz kolejny gościliśmy z wizytą w naszej partnerskiej szkole w Bad Freienwalde. W tym roku obchodzimy dziesięciolecie naszej współpracy z Erna und Kurt Kretschmann Oberschule, w związku z tym wizyta nasza miała wyjątkowy charakter. To już po raz szósty nasi uczniowie wraz z nauczycielami mogli uczestniczyć w spotkaniu z rówieśnikami z Niemiec. Tym razem nie był to udział w pokazie talentów, a uczestnictwo w tygodniu projektów, którego zwieńczeniem były uroczystości ku czci patronów szkoły. Dziesięcioro uczniów naszego gimnazjum, którzy wzięli udział w wizycie to: Aleksandra Blitek, Julia Czarnecka, Natalia Hohendorf, Anna Szymczyk, Szymon Szeląg (klasa IA), Igor Netso (klasa IIB), Dominika Czyżewska, Wiktoria Kaczmarczyk, Marcin Mróz i Jakub Poźniak (klasa IIIB). Uczniami opiekowali się nauczyciele języka niemieckiego p. Wioletta Bihuniak oraz p. Bartłomiej Wilczyński.

dzień pierwszy - zwiedzanie

Gospodarze naszego spotkania przygotowali na cztery wspólne dni pełen atrakcji program, w którym uczestniczyli nasi uczniowie oraz ich 11 rówieśników z Niemiec. Pierwszego dnia wzięliśmy udział w miejskiej grze terenowej, dzięki której poznaliśmy charakterystyczne miejsca Bad Freienwalde, m.in. salę koncertową, miejską bibliotekę, klinikę i uzdrowisko, punkt informacji turystycznej. Odbyło sie również spotkanie z burmistrzem miasta. Na zakończenie tego dnia odwiedziliśmy siedzibę lokalnego oddziału gazety Märkische Oderzeitung, co zaowocowało artykułem o naszej wizycie, który ukazał się dwa dni później. Wieczorem uczniowie rozjechali się do rodzin uczniów, u których nocowali w czasie całego wyjazdu.

dzień drugi - na sportowo

Przedpołudnie drugiego dnia upłynęło pod hasłem Sport to zdrowie. Uczniowie uczestniczyli w zabawach i grach sportowych. Odbył się mecz w dwa ognie, przeciąganie liny, gry sztafetowe oraz mecz siatkówki. Na zakończenie tej wesołej rywalizacji odbył się pokaz karate przygotowany przez Anię Szymczyk z klasy IA. Pokaz bardzo spodobał się zebranej publiczności, która nagrodziła Anię głośnymi brawami. Podsumowaniem było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz wspólne zdjęcie wszystkich sportowców. Po południu wyruszyliśmy do miejsca, które założyli i gdzie mieszkali patroni szkoły w Bad Freienwalde Erna i Kurt Kretschmann. Małżeństwo to było bardzo zaangażowane w ochronę środowiska i ekologię. Haus der Naturpflege, bo tak nazywa się to miejsce, to centrum edukacyjne, gdzie uczniowie nie tylko poznali to życiorys oraz dokonania tego niezwykłego małżeństwa, ale także wzięli udział w zajęciach praktycznych, w trakcie których przygotowywali pożywienie dla ptaków. Każdy uczeń mógł zabrać swoje dzieło do domu.

dzień trzeci - wyjazd na basen

Czwartek był dla większości uczniów dniem najbardziej emocjonującym. Rano wyjechaliśmy na basen Schwapp w miejscowości Fürstenwalde. Basen ze zjeżdżalniami i licznymi atrakcjami był doskonałą rozrywką dla wszystkich. Po połuniu uczniowie mieli czas wolny w miasteczku na ostatnie zakupy przed powrotem do domu.
 Ostatni dzień to podsumowanie naszego wspólnego projektu, przygotowanie plakatów informujących o przebiegu spotkania. Był to też dzień, w którym odbyła się uroczystość upamiętniająca patronów szkoły w Bad Freienwalde. W trakcie tej uroczystości wystąpiły dwie nasze uczennice Dominika Czyżewska oraz Wiktoria Kaczmarczyk, które wspólnie zaśpiewały piosenkę, a Dominika dodatkowo zagrała na gitarze. Na zakończenie naszego pobytu odbyło się podsumowanie wspólnie spędzonego czasu i wymiana upominków przez uczniów z Polski i Niemiec. Ostatnim akcentem było pożegnanie i nasz wyjazd do domu. Wyjeżdżaliśmy z przekonaniem, że nie było to nasze ostatnie spotkanie.

 

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
03-seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
04-zagranica
WRÓCIŁEŚ Z ZAGRANICY?
 
05-kwarantanna
KWARANTANNA
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo