koronawirus-baner

Słońsk pamięta o ofiarach!

Andrzej Kunt w Słońsku29 stycznia 2016 roku minęła 71. rocznica wyzwolenia Słońska i mordu 819 więźniów ciężkiego więzienia i obozu Sonnenburg. Z tej okazji odbyły się uroczyste obchody upamiętniające to wydarzenie, w których nasze miasto było reprezentowane przez Burmistrza Miasta Andrzeja Kunta, który złożył wieniec przy pomniku ofiar na placu przed budynkiem Muzeum Matyrologii w Słońsku. Podniosłej uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe, a także żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Uroczystemu apelowi towarzyszyły okolicznościowe przemówienia, które wygłosił również Wójt Gminy Słońsk. Uczestnicy zwiedzili także Muzeum, które ma bardzo bogatą historię...

 

 

HISTORIA (źródło: http://muzeum.slonsk.pl/historia/)

W małej miejscowości Słońsk, 15 km na wschód od Odry, nie od razu trafia się na ślady obozu koncentracyjnego. W centrum Słońska znajduje się odrestaurowany kościół zakonu joannitów. Zaraz za budynkiem kościoła stoją opuszczone ruiny zamku zakonnego. Dopiero na południowo-wschodnim krańcu miejscowości trafiamy na miejsce pamięci, obok którego znajdował się ogromny kompleks więzienny.

Sonnenburg/Neumark, tak nazywał się do 1945 r. Słońsk, leżał w prowincji Brandenburgia, na wschodzie III Rzeszy. Na przełomie lat 1832/33 powstały w Sonnenburgu pierwsze budynki pruskiego ciężkiego więzienia. W latach 1846-1847 przetrzymywano w nim polskich spiskowców przygotowujących ogólnonarodowe powstanie. Z biegiem lat budynki więzienne rozbudowano tak, że mieściło się w nich miejsce dla ponad 900 więźniów. Do 1931 r. warunki sanitarne pogorszyły się do tego stopnia, że zadecydowano o zamknięciu więzienia. Wywołało to niezadowolenie okolicznych mieszkańców, ponieważ więzienie stanowiło istotny czynnik gospodarczy w miasteczku. Wykorzystał to miejscowy przywódca NSDAP Wilhelm Kube, obiecując w kampanii wyborczej ponowne otwarcie zakładu. Po wygranych wyborach swojej obietnicy dopełnił.

W kwietniu 1933 r. otwarto w Sonnenburgu jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych. Raporty na temat tortur i mordów na więźniach politycznych, którzy trafili do Sonnenburga po podpaleniu Reichstagu, nadały tej miejscowości złej sławy. Obok posłów Reichstagu trafili tutaj znani pisarze jak Carl von Ossietzky i Erich Mühsam, a także inni działacze polityczni, pacyfiści, komuniści, scojaldemokraci. Codziennością obozu było pozbawianie więźniów jakichkolwiek praw, upokarzanie i znęcanie się nad nimi. Wtedy właśnie Sonnenburg zyskał przydomek „piekła tortur“. Po około 12 miesiącach działalności obóz został rozwiązany i przekształcony ponownie w więzienie. Mimo zmienionego statutu w Sonnenburgu nadal przetrzymywano więźniów politycznych, np. „urodzonych przestępców“ oraz „szkodników“ własności narodowej.

W 1941 r. w celu zastraszenia rosnącej opozycji w Europie Zachodniej Hitler wydał dekret „Nacht und Nebel“ (NN, pl. Noc i Mgła), który dotyczył deportacji opozycjonistów i postawieniu ich przed sądem na terenie Rzeszy. W ramach akcji NN w latach 1942-1944 skazano około 7000 więźniów, z czego około 1500 trafiło do Sonnenburga. Byli to przede wszystkim mieszkańcy Francji, Belgii, Holandii, Luksemburga i Norwegii. W Sonnenburgu osadzono również członków Polskiej Organizacji Walki o Niepodległóść działajacej we Francji.

W nocy z 30 na 31 stycznia 1945 r. w Sonnenburgu rozegrała się tragedia, której okoliczności nie wyjaśniono całkowicie do dzisiaj. Żołnierze SS zastrzelili wówczas 819 więźniów różnej narodowości. Czterem osobom udało się przeżyć. Po wojnie budynki więzienne zostały rozebrane, zachowała się jedynie tzw.„Ściana Śmierci“, pod którą rozegrała się masakra. W okresie powojennym miały miejsce procesy sądowe bezpośrednich sprawców masakry, jednak zostały one zakończone skandalicznym wyrokiem uniewinniającym.

W 1974 r. otwarto Muzeum Martyrologii. Po ponad trzydziestu latach funkcjonowania budynek potrzebował generalnego remontu oraz odświeżenia ekspozycji. Dzięki współpracy polsko-niemieckiej stworzono projekty: Modernizacja budynku Muzeum Martyrologii w Słońsku wraz z zagospodarowaniem terenu przy muzeum oraz Aranżacja i wyposażenie Muzeum Martyrologii w Słońsku, dla których udało się pozyskać środki z programu Europejska Współpraca Terytorialna – program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013. Cennym partnerem Gminy Słońsk było Muzeum Seelower Höhen z Seelow. Prace merytoryczne związane z uaktualnieniem wystawy powierzono grupie ekspertów z Polski i Niemiec.

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo