koronawirus-baner

Z Lubuskiego do Brandenburgii najlepiej pociągiem

Z Lubuskiego do Brandenburgii najlepiej pociągiem17 lutego br. marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się z Minister  Infrastruktury i Planowania Landu Brandenburgia Kathrin Schneider, Joachimem  Trettinem i Alicją Rypiną z Deutsche Bahn AG oraz Thomasem Dillem z VBB. Rozmowy dotyczyły reaktywacji połączeń kolejowych Zielona Góra-Berlin i  Berlin-Żary/Żagań Legnica-Wrocław. Połączenie na południu regionu ma związek z Europejską Stolicą Kultury 2016. - Lubuskie jest po drodze do Wrocławia - mówi marszałek. - To doskonała okazja, żeby zaprezentować Lubuskie pasażerom i turystom.  Rok 2016 zapowiada się jako przełomowy, ponieważ strona niemiecka jest zainteresowana pilotażowym bezpośrednim połączeniem, które mogłoby być uruchomione już w pierwszych dniach kwietnia na trasie Zielona Góra-Berlin.

Natomiast połączenie na południu naszego regionu, które jest najkrótszym połączeniem z Berlina do Wrocławia, będzie realizowane od 30 kwietnia br. w weekendy w związku z wydarzeniami w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016, którą jest Wrocław. - Będziemy mogli wykorzystać ten "pociąg do kultury" do promocji regionu lubuskiego - wyjaśniła Elżbieta Anna Polak. Marszałek zaproponowała, żeby tym pociągiem w regionie lubuskim podróżowali lubuscy muzycy, którzy swoimi występami zapraszaliby na nasze jazzowe festiwale. - Muzyka na żywo tworzy bardzo fajną atmosferę w pociągu - dodaje marszałek. W "pociągu do kultury" byłoby także miejsce na promocję m.in. naszych produktów regionalnych i magicznych, "ikonicznych" miejsc w Lubuskiem.

Rozmowy w Poczdamie dotyczyły również wcześniejszych ustaleń dotyczących połączenia Gorzów-Berlin w zakresie problemów towarzyszących tym negocjacjom, związanych z uzyskiwaniem przez polskich operatorów homologacji na pojazdy szynowe. Minister Kathrin Schneider nie kryła, że podobne kłopoty występują również na ich zachodniej granicy z Luksemburgiem. W najbliższym czasie władze Landu Brandenburgia będą organizatorem debaty na temat likwidacji barier oraz różnić systemowych i wprowadzenia uproszczeń w reaktywacji tych połączeń kolejowych. Do udziału w spotkaniu zaprosiła także Marszałek Województwa Lubuskiego, która zakomunikowała stronie niemieckiej o występujących problemach z uzyskaniem homologacji na wcześniej zakupione przez samorząd województwa pojazdy szynowe wyprodukowane przez bydgoską PESĘ.

W spotkaniu wziął także udział Jurgen Peter Hiller z Ministerstwa Infrastruktury i Planowania Przestrzennego oraz Andrzej Klauza z Wydziału Transportu i Infrastruktury UMWL oraz Katarzyna Babik-Sobień z Departamentu Rozwoju Regionalnego i Współpracy Zagranicznej UMWL.

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
03-seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
04-zagranica
WRÓCIŁEŚ Z ZAGRANICY?
 
05-kwarantanna
KWARANTANNA
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo