koronawirus-baner

Maurycjada 2013 (foto, wideo)

Maurycjada 2013W niedzielę 16 czerwca w Słońsku odbyła się X Maurycjada. Jak na jubileusz przystało było gwarno, kolorowo i uroczyście. To wyjątkowe wydarzenie w naszym regionie jest swoistym mostem, podczas którego obecni mieszkańców Słońska i przedwojenni Sonnenburgczycy wspólnie bawią się, prezentują swoją kulturę, wspominają podczas prawdziwie rodzinnego pikniku. Zapraszamy do naszej fotorelacji… oraz obejrzenia materiału wideo, który zrobiła młodzież ze Słońska pod kierunkiem profesjonalistów - warto!

 
Korowód zbliża się do kościoła w Słońsku
Korowód zbliża się do kościoła w Słońsku
 

Tradycją Maurycjady stał się wspólny korowód ulicami Słońska, podczas którego prezentowane są scenki z przeszłości. Organizator stara się co rok zachęcić do przebrania się w kolorowe, oryginalne, ciekawe stroje i nie inaczej było tym razem, ale różnorodność kostiumów zadziwiła chyba każdego – były czarownice, upiory, pszczółki, postacie historyczne i histeryczne. Barwny korowód przez ulice prowadziła Orkiestra Dęta z KCK, a mieszkańcy uśmiechami witali uczestników. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy dotarliśmy do zabytkowego kościoła, a na powitanie wyszedł nam… orszak księcia Maurycego von Nassau! Już w kościele mogliśmy być świadkami pasowania go na rycerza. I pewnego wydarzenia z przeszłości, kiedy pewien wieśniak w kapeluszu wszedł do kościoła na co książę kazał mu go zdjąć i osobiście przybił do ściany kościoła, gdzie miał być podobno aż do roku 1945… Po powrocie do Parku Wiejskiego książę przyjął jeszcze dary od mieszkańców i udzielił im szeregu łask, dzięki czemu mała, nikomu nieznacząca wieś w Brandenburgii miała wkrótce stać się stolicą Joannitów w tym regionie. Jednak co dobre szybko się kończy, zatem musieliśmy powrócić z XVI stulecia w czasy obecne. Po powitaniu gości przez Izabelę Engel (prezes TPS Unitus Viribus) zabawa zaczęła się na całego…

Akrobaci z Letchin zadziwli publiczność również poczuciem humoru
Akrobaci z Letchin zadziwli publiczność również poczuciem humoru
 

Tego dnia Park Wiejski wypełnił się przede wszystkim  dziećmi, dla których przygotowano tu całą masę atrakcji. Można było budować zamki z klocków, ale także wziąć udział w jednym z wielu warsztatów przybliżających dawne rzemiosła. Był więc pokaz pieczenia chleba, zakończony wspólną degustacją gorącego i chrupiącego wypieku. Na stoisku Folwarku Candella dzieci mogły pokolorować zwierzątka, skosztować słodyczy czy zobaczyć jak powstają świece. Odbywały się warsztaty lepienia z gliny, gdzie pod okiem instruktorki tworzone były różnorodne figurki i formy. Również program artystyczny był dostosowany do naszych milusińskich, a wiele jego elementów wprost wymagało ich uczestnictwa, tak jak pokaz niemieckiego iluzjonisty, który sztuczki wykonywał wspólnie z uczestnikami! Podczas popisów słubickiej grupy „Funatycy” prezentowany był program „Sklep z zabawkami”, gdzie publiczność mogła na własne oczy przekonać się jak doskonale zabawki bawią się po zmroku a cały występ zakończyło wspólne tańczenie i pokaz pantonimy, do którego udało się wciągnąć nawet jednego z przebierańców. Najwięcej oklasków i uśmiechów zebrały jednak popisy grupy akrobatycznej z Letchin, która zadziwiła publiczność nie tylko gibkością ciała ale i ogromnym poczuciem humoru.

Park Wiejski w Słońsku
Park Wiejski w Słońsku - Maurcycjada 2013 wypełniła go po brzegi
 

Maurycjada to swoisty karnawał w środku lata, jak określiła to TVP Gorzów w swojej relacji [ZOBACZ] nie mogło więc zabraknąć oprawy dźwiękowej – na deskach słońskiego amfiteatru prezentowała się Kostrzyńska Orkiestra Dęta, Górzycka Kapela Ludowa czy zespół śpiewaczy Kryniczeńka. Rozstrzygnięto również konkurs na najciekawsze przebranie, poprzedzony prezentacją uczestników przed publicznością i jury, które nie miało łatwego zadania. I choć nagrody były atrakcyjne, wyników nie podamy, bo dla nas każdy był zwycięzcą. Warto też dodać, że podczas Maurycjady odbywały się warsztaty filmowe, a efekt pracy Grupy Filmowej „Maurycy” już wkrótce będziemy mogli zobaczyć na ekranach naszych monitorów. A do Słońska zapraszamy już za rok – naprawdę warto!

 

 

Fundusz nicjatyw ObywatelskichProjekt „Maurycjada 2013“, dofinansowanego był ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo