koronawirus-baner

Lubuska Unia Światłowodowa podpisana w Brodach

internetLiderzy porozumienia Lubuskiej Unii Światłowodowej podpisali w Brodach porozumienie, dzięki któremu w lubuskich gminach łatwiejszy będzie dostęp do szerokopasmowego internetu. Chodzi o inwestycje budowy tzw. „ostatniej mili” – od punktów dostępowych do mieszkań abonentów. – To nasz priorytet numer jeden – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak., patronująca temu porozumieniu. - Bez szerokopasmowego internetu nie ma dzisiaj rozwoju. Porozumienie podpisali marszałek Elżbieta Anna Polak, przewodniczący Zrzeszenia Gmin Woj. Lubuskiego Wadim Tyszkiewicz oraz pełnomocnik Zarządu Orange Polska ds. rozwoju sieci szerokopasmowych Tomasz Kowal.

Andrzej Kunt

Przypomnijmy, że Lubuskie było pierwszym regionem, które – we współpracy z Orange – zakończyło inwestycję budowy sieci szerokopasmowej obejmującej ponad 320 miejscowości i wsi w regionie. Sieć została doprowadzona na tereny tzw. „białych plam” w dostępie do internetu. Inwestycja została sfinansowana z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 oraz ze środków własnych firmy Orange. Dzięki temu potencjalnie nikt w regionie nie może czuć się wykluczony cyfrowo. Pod warunkiem jednak wybudowania „ostatniej mili” od punktów dostępowych (które powstały w ramach projektu Szerokopasmowego Lubuskiego) do mieszkań abonentów. Są na to pieniądze unijne w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Pozyskała je firma Orange Polska, która przystępuje do realizacji szeroko zakrojonego programu inwestycyjnego, który obejmie zasięgiem 82 gminy województwa lubuskiego. – Światłowód zostanie doprowadzony do ponad 53 tys. gospodarstw domowych oraz 418 szkół, umożliwi to praktycznie nieograniczoną prędkość przesyłu danych – mówi Hanna Kontkiewicz-Chachulska z Orange Polska, która zachęcała gminy do przystępowania do Lubuskiej Unii Światłowodowej. Daje to gminom m.in. możliwość współpracy przy uszczegółowieniu założeń projektu inwestycyjnego, promocji gminy jako lokalizacji przyjaznej inwestorom a także wprowadzenia publicznych e-usług i nowoczesnych rozwiązań.

- Objęłam patronatem to przedsięwzięcie, bo to nasz priorytet numer jeden – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak. – W 2013 r. dostałam „Złotą antenę” w kategorii Człowiek Roku za ideę cyfryzacji województwa, czyli właśnie za ten projekt Szerokopasmowego Lubuskiego. Potem oberwałam, bo wszyscy mówili, że stoją skrzynki dostępowe, a mieszkańcy nie mają internetu. Postawiłam sobie za punkt honoru, żeby to doprowadzić do końca. Lubuskie musi być pierwsze jeśli chodzi o światłowody.

 

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo