butt WYBORY SAMORZADOWE 2018   Bez nazwy

Kostrzynianie i nie tylko śladami miejsc kultu religijnego

Ostra Brama w Wilnie

Z Trok jedziemy do Wilna. Po drodze odwiedzamy Ponary – miejsce kaźni prawie stu tysięcy Żydów, Polaków, Rosjan i innych narodowości.  W centrum stolicy Litwy zatrzymujemy autobus na parkingu i pieszo udajemy się, tak jak większość uczestników wycieczek z Polski, w kierunku Ostrej Bramy. Już po kilku minutach ukazuje się nam cel naszej podróży: przed nami Ostra Brama wraz z przylegającym do niej murem obronnym. Są to jedyne pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich. Z daleka nad wejściem widzimy obraz Zbawiciela Świata, a nad nim płaskorzeźbę Pogoni litewskiej, herbu Litwy. Zgodnie z wielowiekową tradycją pod Ostrą Bramą przechodzi się bez nakrycia głowy bez względu na wyznanie religijne. Podobno takie przejście gwarantuje powrót do Wilna. Widząc zachowanie w tym miejscu uczestników naszej wycieczki, powrót do stolicy Liwy mają zapewniony...

Ostra Brama w Wilnie

Od Trok uczestniczy z nami miejscowy przewodnik pani Beata Zarumna, miła, sympatyczna i posiadająca dużą wiedzę na temat Wilna i okolicznych miejscowości. Jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i mieszka w największym skupisku Polaków na Litwie - Solecznikach.

Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej

To właśnie pani Beata udziela nam bogatej wiedzy na temat Ostrej Bramy i jej najwspanialszej części , jakim jest Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Kaplica znajduje się od strony wewnętrznej Bramy. Bocznym wejściem, po dość licznych stopniach granitowych schodów, wchodzimy do niewielkiej kaplicy z trzema oknami i balustradą.  Z bliskiej odległości możemy przyjrzeć się Obrazowi Matki Boskiej Ostrobramskiej często zwanej Madonną Wileńską lub Matką Miłosierdzia. Wizerunek Madonny Wileńskiej umieszczony w Ostrej Bramie, od wieków ściąga tłumy wiernych różnych wyznań. Pełni więc w jakiejś mierze funkcję ekumeniczną.  Obraz ten na początku XVII wieku był umieszczony na bramie,  a dopiero później został przeniesiony do obecnego miejsca. Zwyczaj umieszczania obrazów na bramach wywodzi się z czasów średniowiecznych. Wierzono bowiem, że wizerunek świętego chroni miasto przed najazdem wrogów, a także przed zarazą.  Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej jest znany katolikom na całym świecie. W Rzymie, stolicy wiary chrześcijańskiej, w Bazylice św. Piotra znajduje się Kaplica Ostrobramska.   

Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej

Są dwie hipotezy, co do autorstwa obrazu. Jedna głosi, że autorem obrazu był pochodzący z Krakowa malarz o imieniu Łukasz, druga natomiast mówi, że dzieło powstało w XVII wieku w pracowni wileńskiej. Nie nam dociekać do prawdy. Jedno jest pewne, że obraz został namalowany temperą na deskach dębowych o wymiarach 200x165 cm. Autor przedstawił Maryję w czerwonej tunice i błękitnym płaszczu. Obecnie tych barw nie widać, bowiem wizerunek Matki Miłosierdzia w XVIII wieku zasłonięty został wykonaną ze srebra pozłacaną sukienką. Szata pokryta jest misternie wykonanymi kwiatami: różami, tulipanami i narcyzami. Widoczna zatem jest jedynie twarz i skrzyżowane na piersiach dłonie.  W 1927 roku obraz Matki Miłosierdzia został uroczyście koronowany na placu Katedralnym. Na uroczystości koronacyjnej byli Józef Piłsudski – naczelnik państwa i Ignacy Mościcki – prezydent Rzeczypospolitej. Od połowy XIX wieku ozdobę obrazu stanowi srebrny półksiężyc, a w 1799 roku w ołtarzu po bokach umieszczono pozłacane figury rodziców Najświętszej Maryi Panny: św. Joachima i św. Anny. Po prawej i po lewej stronie obrazu widzimy cztery korynckie kolumny i liczne wota dziękczynne wykonane ze złota i srebra.

Ostra Brama w Wilnie

Przed tym obrazem modlili się najwięksi nasi poeci - Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” złożył podziękowanie Matce Boskiej Ostrobramskiej za powrót do zdrowia słowami:

Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy
I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy
Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!
Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem,
(Gdy od płaczącej matki pod Twoją opiekę
Ofiarowany, martwą podniosłem powiekę
I zaraz mogłem pieszo do Twych świątyń progu
Iść za wrócone życie podziękować Bogu),

Po chwilach skupienia i modlitwy wracamy na ul. Ostrobramską, robimy wspólne zdjęcie i ruszamy za panią Beatą na zwiedzanie dalszych zabytków sakralnych miasta...

Wilno

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

Plakat
KABARET JURKI !
21 października

malarstwo
26 października, godz. 19:15
Galeria "dacco"
bilety-na-west-fighting-mma-vol-4-28-pazdziernika-2018-o-17-00-w-gorzowie-wielkopolskim
28 października
Gala Walki MMA
 

 
kino x
Październik 2018

AKTUALNE NUMERY

Samozrądny Kostrzyn wrzesień 2018
Nr 9/2018 - WRZESIEŃ 2018
 
pl09
Nr 9(69)/2018 - WRZESIEŃ 2018
 

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od 1 czerwca 2018 r.

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo