Skutki orkanu Grzegorz w Lubuskiem

logo lubuskie 800Orkan Grzegorz przeszedł przez Lubuskie. Na razie okazał się łagodniejszy niż orkan Ksawery. W chwili obecnej ruch pociągów osobowych, których organizatorem jest Marszałek Województwa Lubuskiego na terenie naszego regionu odbywa się zgodnie z rozkładem jazdy. Port Lotniczy Zielona Góra w Babimoście nie zanotował strat i funkcjonuje bez zakłóceń.

Informacje stan na dzień 29.10.2017 r. Jak nas poinformowała rzecznik prasowa Enei Operator Danuta Tabaka, orkan Grzegorz, w nocy z soboty na niedzielę uszkodził linie elektroenergetyczne w rejonie Barlinka, linię Strzelce Krajeńskie - Drezdenko oraz linię Żagań - Kożuchów. Powodem awarii były powalone drzewa i konary. - Nasze służby pracują od dwóch dni, usuwają skutki awarii, wszystkie ręce są na pokładzie. Liczba odbiorców pozbawionych prądu spada, ale wiatr cały czas wieje i nie można wykluczyć kolejnych awarii - mówi D. Tabaka.
Sytuacja na drogach wojewódzkich jest stabilna. - Z informacji, jakie przekazali mi kierownicy rejonów, nie ma zgłoszeń o utrudnieniach na drogach związanych z brakiem przejezdności - poinformował nas Paweł Tonder dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze (29.10.2017 r.) - Oczywiście, w związku z wydanymi ostrzeżeniami, kierowcy powinni ograniczyć się z podróżami, o ile nie ma takiej konieczności. Pociągi w większości kursują normalnie, z niewielkimi opóźnieniami spowodowanymi orkanem. Wyjątkiem jest połączenie na linii Zielona Góra - Bytom Odrz., gdzie z podowdu powalonego drzewa, obecnie uruchomiona jest komunikacja zastępcza. Jak poinformował Piotr Tykwiński z Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego (29.10.2017 r.), pociągi do Jeleniej Góry kursują tylko do Zgorzelca, dalej trzeba przemieszczać się uruchomioną komunikacją zastępczą. Opóźnienia są też na linii Kostrzyn - Gorzów, a na wielu odcinkach pociągi jadą wolniej, z uwagi na konieczność obserwowania torów.

Jak podaje portal poscigi.pl, zielonogórscy strażacy do godz. 10:00 interweniowali już 55 razy i wezwań przebywa. W Zielonej Górze zalanych jest kilka ulic. Zalana jest ulica Konstytucji 3 Maja. Na miejscu są policjanci, którzy kierują ruchem. Problemy w ruchu z powodu opadów deszczu są również na ulicach Zamkowej i Dworcowej. Jednostka OSP Bogdaniec w niedzielę, 29 października, po godz. 8:00 wyjechała usuwać zwisający konar drzewa nad drogą między Racławiem a Baczyną.

O rozwoju sytuacji będziemy informować.
* od godz. 13.00 ma zostać przywrócony ruch pociągów na linii Zielona Góra - Bytom Odrz. - Głogów, gdzie z powodu powalonego drzewa funkcjonowała komunikacja zastępcza.

Informacja nt. sytuacji po przejściu przez województwo lubuskie orkanu „Grzegorz” w dniach 29 i 30 października 2017 r. (stan na godz. 10.00, 30.10.2017)

I. KOLEJ

W chwili obecnej ruch pociągów osobowych, których organizatorem jest Marszałek Województwa na terenie województwa lubuskiego odbywa się zgodnie z rozkładem jazdy.

W niedzielę, 29 października nastąpiły utrudnienia na odcinku Zielona Góra - Bytom Odrzański, gdzie z powodu powalonego na tory i sieć trakcyjną drzewa, do godziny 13.00 prowadzono zastępczą komunikację autobusową. Opóźnienia pociągów występowały również na liniach wychodzących od stacji Żary w kierunku Legnicy i Węglińca, gdzie przed południem przejazd blokowały drzewa powalone na tor kolejowy.

II. DROGOWNICTWO

1. WORD Zielona Góra oraz ODTJ Tomaszowo – brak istotnych strat., 2. WORD Gorzów Wlkp. – nie stwierdzono zniszczeń w ośrodku. Ośrodek funkcjonuje bez zakłóceń, brak zagrożenia bezpieczeństwa, egzaminy odbywają się zgodnie z planem. 3. ZDW – Wszystkie drogi wojewódzkie są przejezdne. Brak informacji od policji, straży pożarnej bądź innych służb o zagrożeniach na drogach wojewódzkich. Służby drogowe ZDW są w trakcie objazdu dróg. Do chwili obecnej skontrolowano ok. 50% sieci dróg. Nie stwierdzono większych uszkodzeń – miejscowo połamane drobne gałęzie drzew oraz uszkodzone znaki pionowe, bez znaczącego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

III. TRANSPORT LOTNICZY

Port Lotniczy Zielona Góra w Babimoście nie zanotował strat i funkcjonuje bez zakłóceń.
IV. ENERGETYKA (dotyczy obszaru woj. lubuskiego oraz obszaru działania spółki ENEA SA) Wieczorem 29.10.2017 nieco ponad 7 tys. odbiorców dotknęły krótkotrwałe przerwy w dostawach energii elektrycznej.

W woj. lubuskim w niedzielny wieczór pozbawionych energii elektrycznej było nieco ponad 7 tys. odbiorców. Awarie spowodował orkan, który przeszedł nad regionem - poinformował PAP rzecznik Oddziału Dystrybucji Zielona Góra Enea Operator Mieczysław Atłachowicz. Rzecznik przekazał PAP, że w świetle danych z godz. 18, w południowej części województwa zasilania nie miało ok. 4,8 tys. odbiorców; zaś w północnej - ok. 2,3 tys. Wichura najwięcej szkód wyrządziła w drugiej połowie minionej nocy i w niedzielę rano. W najbardziej krytycznym momencie w regionie bez prądu było ok. 100 tys. odbiorców. Problemy z dostawami energii występowały w ponad 730 miejscowościach. Podobnie jak podczas orkanu Ksawery, największe szkody w infrastrukturze energetycznej spowodowały powalone drzewa. Spółka Enea poinformowała, że siła wiatru podczas kolejnego orkanu, który przeszedł nad obsługiwanym przez nią obszarem była ogromna. Osiągał on w porywach prędkość ponad 100 km/h, powodując liczne awarie w infrastrukturze energetycznej. Odnotowano je w ponad 1300 miejscowościach, głównie w woj. lubuskim i w wielkopolskim. Pozbawionych napięcia było 12 linii 110 kV, 300 linii średniego napięciai 3754 stacji transformujących średnie napięcie na niskie. Jak napisano w komunikacie w wyniku szalejącego wiatru w krytycznym momencie bez napięcia było ok. 160 tys. odbiorców. W ciągu kilkunastu godzin brygady Enei przywróciły prąd do ok. 150 tys. gospodarstw domowych i zakładów. Energetycy nieustannie pracują w ciężkich warunkach, przy niesprzyjającej pogodzie.

Od północy z soboty na niedzielę lubuska Straż Pożarna przyjęła ponad 400 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. Większość z interwencji została zakończona. Dominowały zdarzenia związane z powalonymi drzewami i zerwanymi konarami, było także kilka dotyczących uszkodzonych dachów czy samochodów. Były utrudnienia komunikacyjne. Na Ziemi Lubuskiej najsilniejsze podmuchy wiatru odnotowano w Zielonej Górze, gdzie jego prędkość w porywach dochodziła do 97 km/h, w Gorzowie Wlkp. prędkość wiatru sięgała 72 km/h.
Raport o stanie dróg wojewódzkich po przejściu orkanu "Grzegorz" w dniach 28-29.10.2017 r. Stan na dzień 30.10.2017 r. – godz. 14.00 Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze informuje, że po przeprowadzeniu w dniu 30.10.2017 r. objazdu dróg wojewódzkich stwierdzono, że wszystkie drogi są  przejezdne. Z pozyskanych informacji wynika, że w wyniku wichury zniszczone i powalone zostały drzewa, których ilość na chwilę obecną szacowana jest na ok. 25 szt. Stwierdzono także pojedyncze uszkodzenia znaków drogowych pionowych oraz barier energochłonnych. Powyższe dane będą na bieżąco aktualizowane. Orkan "Grzegorz" wyrządził mniejsze szkody niż orkan "Ksawery".

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

POLECAMY:
 
 hala2
16 luty, godz. 9:30
Halowy Turniej Piłki Nożnej
Hala MOSiR ul. Wojska Polskiego
 
mbp
Plan zajęć - luty 2019 r. 
 
156-142148
KONKURS ! ! !
mikromusic
16 lutego godz. 19.00
KCK "Kręgielnia”
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk1
Nr 1/2019 - STYCZEŃ 2019
 
pl1b
Nr 1(72)/2019 - STYCZEŃ 2019
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od 1 czerwca 2018 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo