1 maja 2004 to szczególna data w historii Polski. Tego dnia, czyli 14 lat temu Polska wstąpiła do UE. – Unia Europejska nie zna granic i jest wspaniałym przykładem na ponadnarodową współpracę. Dzięki wsparciu unijnemu województwo lubuskie zrobiło cywilizacyjny skok – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Rozwój dzięki funduszom unijnym to nie tylko hasło. Za wpływem środków unijnych na życie Lubuszan przemawiają liczby i konkretne inwestycje. Tylko w ostatnich kilku latach wsparcie otrzymało ponad 5 tys. bezrobotnych i 8 tys. osób zagrożonych ubóstwem. Sporą część unijnego wsparcia przeznaczono na edukację...
Działając na rzecz młodzieży i bezrobotnych nie zapomniano o przedsiębiorcach. Fundusze z UE pomogły w założeniu ponad 1 tys. firm i organizacji setek wydarzeń o charakterze gospodarczym. W ich realizacji pomogły inwestycje drogowe. Unijne wsparcie pozwoliło na budowę i remont 63 km dróg i 132 km ścieżek rowerowych.
Działania gospodarcze i społeczne uzupełniły projekty z zakresu ochrony zdrowia. Za sprawą inicjatyw wspartych pieniędzmi unijnymi z programów zdrowotnych skorzysta ponad 27 tys. osób. Udało się także wesprzeć 5 lubuskich podmiotów leczniczych.
Polska stała się członkiem Unii Europejskiej 1 maja 2004 na mocy tzw. Traktatu akcesyjnego. Dokument ten został podpisany rokwcześniej w Atenach, ale cały proces wejścia do Unii trwał kilkanaście lat. Dodajmy, że po podpisaniu traktatu, przystąpienie Polski do Wspólnoty zostało przesądzone w referendum.
Rozszerzenie UE objęło nie tylko Polskę. W 2004 roku, czyli 14 lat temu UE poszerzyła granice łącznie o 10 państw. Były to oprócz Polski kraje nadbałtyckie, takie jak: Łotwa, Estonia i Litwa, kraje Europy Środkowej, czyli Czechy, Słowacja, Węgry i Słowenia, a także Malta i Cypr.
W obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej Polska otrzymadotację w wysokości 83 mld euro - 40 proc. tego tortu trafi do regionów. Lubuskie tylko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 otrzyma 906 mln euro.
źródło: http://lubuskie.pl/news/23380/806/Jestesmy-w-europejskiej-rodzinie-od-14-lat/d,news-bootstrap/
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
|
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
|
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956
|
Adres redakcji: Nasz Kostrzyn Os. Słowiańskie 21/2 66-470 Kostrzyn nad Odrą |
Bartłomiej Suski redaktor naczelny redakcja@naszkostrzyn.pl tel. 602 663 913 |
Mariusz Staniszewski redaktor sportowy sport@naszkostrzyn.pl tel. 693 907 200 |
znajdziesz nas w gazecie |