Zarząd Klubu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kostrzynie nad Odrą zorganizował wycieczkę do Lwowa i okolic w dniach 11-15.07.2018r. Jedziemy z Biurem Podróży „Beduin” z Gorzowa Wielkopolskiego. Pilotem naszej wycieczki jest Witold Jacek Kędziora, kierowcami autobusu: Piotr Dębski i Stefan Jarkowski. Wyruszamy z Kostrzyna 11.07.2018r. o godz. 5.00. Deszcz, który padał przez całą noc z 10 na 11 lipca, ustał i udało nam się wsiąść do autobusu bez jego towarzystwa. W trakcie jazdy już daje o sobie znać. Szczęśliwie dojeżdżamy do Krakowa i tu zatrzymujemy się na 2 godziny...
Kraków to wspaniałe miasto, niegdyś stolica państwa polskiego, liczy obecnie ponad 750 tys. mieszkańców. Kraków to też miasto wspaniałych zabytków, miasto, które ma coś w sobie, że przyjeżdżamy tu wielokrotnie i zawsze chcemy do niego wracać. Jest to miejsce jakieś wyjątkowe, urocze może i magiczne (genius loci). Zaczynamy zwiedzanie tego wspaniałego i historycznego miasta od Rynku Głównego, który był największym placem średniowiecznej Europy, obecnie zaliczany jest do trzech największych rynków naszego kontynentu. Wyprzedzają go Plac w Wenecji i pl. Św. Piotra w Rzymie, chociaż są i tacy, którzy uważają, że nasz jest największy.
Rynek ma kształt kwadratu, każdy z jego boków ma 200m długości, a koncepcja jego zrodziła się w XIII w za czasów Bolesława Wstydliwego. Tu pozostajemy pod wrażeniem jego zabytków, z uwagą im się przyglądamy i słuchamy z ust pilota wycieczki ich historii. Oglądamy: Kościół Mariacki, Sukiennice, Barbakan, Kazimierz a z daleka Zamek na Wawelu i my mieszkańcy Kostrzyna, z wiadomych względów, szukamy restauracji Wierzynek. Restauracja założona została w 1945 roku przez Kazimierza Książka. Jej nazwa nawiązuje do mieszczanina Mikołaja Wierzynka i wydanej przez niego w 1364 roku uczty, w której uczestniczyli m.in. cesarz Karol IV Luksemburski, Ludwik Węgierski, Kazimierz Wielki i wielu innych monarchów. Restauracja mieści się w 3 kamienicach (nr 16, 15, i częściowo 17). Nie mamy czasu, sądzę, że nie tylko czasu, aby wejść do środka i obejrzeć salę: Zegarową, Tatarską, Kolumnową, Wierzynka, Rycerską, Pompejańską i Renesansową. Wszystko jednak przed nami. Jej właścicielką jest rodowita kostrzynianka- pani Elżbieta.
Idziemy ul. Floriańską w kierunku Bramy Floriańskiej, mijamy wspaniałe kamienice, dziś pełnią funkcję handlowe, mieszkalne lub kulturalne. Brama Floriańska (Brama św. Floriana) to średniowieczna brama z basztą, położona na końcu ulicy Floriańskiej, stanowi pozostałość po dawnych murach miejskich. Jest jedną z kilku pozostałych krakowskich bram obronnych. Ma 34.5 m wysokości (do gałki hełmu). Pogoda nam sprzyja. Pilot daje nam pół godziny czasu wolnego i wtedy ruszamy do tych zabytków, które chcemy obejrzeć dokładniej. Jedni idą do Kościoła Mariackiego, aby zobaczyć w środku ołtarz dzieło Wita Stwosza. Całość wykonana jest w drewnie dębowym, które ma już ponad 1000 lat.
Nie da się nie zauważyć na Rynku Głównym Sukiennic. Piękna budowla od zawsze pełni funkcję handlową. Na piętrze Sukiennic znajdują się wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Na środku Rynku A. Mickiewicz przygląda się turystom. Można też zwiedzać zabytki Krakowa z bryczki powożonej końmi. Bryczki są śliczne, białe, konie dorodne, uprząż ozdobna, a jeszcze śliczniejsze panie nimi powożące. Po pobieżnym obejrzeniu Rynku Głównego i jego zabytków jedziemy do Przemyśla na obiadokolację i nocleg...
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
|
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
|
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956
|
Adres redakcji: Nasz Kostrzyn Os. Słowiańskie 21/2 66-470 Kostrzyn nad Odrą |
Bartłomiej Suski redaktor naczelny redakcja@naszkostrzyn.pl tel. 602 663 913 |
Mariusz Staniszewski redaktor sportowy sport@naszkostrzyn.pl tel. 693 907 200 |
znajdziesz nas w gazecie |