koronawirus-baner

Maj w pasiekach

p1Koniec kwietnia to kilka dni ciepłych co pozwoliło przyrodzie w pełni się rozwinąć. Jednak początek maja przynosi stopniowe ochłodzenie, odnotowano nawet minusowe temperatury przy gruncie w porze nocnej w granicach zera czy nawet minus 2 i 3 stopnie. Porównując temperatury w tym samym okresie do ubiegłego roku to są o połowę niższe. W tym samym czasie mieliśmy upały a dzisiaj chodzimy w ciepłych ubraniach. Tak zmienna pogoda nie sprzyja właściwemu rozwojowi przyrody a przymrozki również pozostawią swoje ślady. Skutki pogody również wpływają na właściwy rozwój w rodzinach pszczelich.

Nierównomierny dopływ pożytku spowodował początkowo szybki rozwój rodzin pszczelich i na początku maja pojawiły się pierwsze rojki. Aktualnie sytuacja się odmieniła i możemy spodziewać się lekkiego zahamowania. Tylko poprawa pogody może spowodować, że rodziny nie osłabną a pszczoły powrócą na pola i łąki by zbierać nektar i pyłek, przy tym wypełniając swoją misję jaką jest zapylanie roślin. Są rejony w których pszczelarze zebrali już pierwszy miód najczęściej z klonu, jaworu, mniszka czy sadu. Ale takich informacji jest mało, więcej mówi się o słabych pożytkach związanych ze zmienną aurą i niskich temperaturach w dzień. Obecnie na plantacjach kwitnie rzepak ozimy, ale zawartość nektaru w kwiatach jest związana z temperaturą w ciągu dnia. Akacja jest pod znakiem zapytania z obawy przed tym czy w czasie przymrozków nie przemarzła. To jest początek sezonu, a już tyle niespodzianek. Do końca sezonu jeszcze daleko i wszystko może się zmienić.

ul

Wraz z ociepleniem i przyjściem lata zaczynamy wybierać się z rodziną na różnego rodzaju pikniki. A z tym wiążą się biesiady rodzinne w parkach, polanach nad rzekami czy kanałami w otoczeniu pięknej przyrody. Jednak sytuacja zastana po takim pikniku pozostawiona na miejscu biesiadowania ma sobie wiele do życzenia. Brak nawyków by miejsce biesiady pozostawić czyste i posprzątane najczęściej tak nie jest. Jednak nie wszystkich możemy tak oceniać i włożyć do jednego worka, są tacy co posprzątają po sobie i jeszcze pozbierają pozostawione śmieci przez innych a inni jeszcze dorzucą swoje. Nie zastanawiamy się na tym, że zanieczyszczamy środowisko w którym żyjemy. Zanieczyszczone środowisko i pozostawione śmieci nie wpływają korzystnie na nasze samopoczucie. Dobrze wychodzi nam krytyka innych i wskazywanie nieprawidłowości, ale sami nic nie robimy w tym celu by zmienić ten stan na lepszy. Najczęściej nie uczymy dzieci i nie pokazujemy im, że po sobie należy sprzątać i pozostawić czysto, a papierki i zużyte opakowania wrzuca się do kosza, pamiętając o sortowaniu odpadów. Pamiętajmy, że od nas osobiście i wszystkich razem zależy w jakim środowisku żyjemy i jakie pozostawimy dla następnych pokoleń.

skansen

Odwiedzają nas już pierwsi goście SKANSEN PSZCZELARSKI jest przygotowany do następnego sezonu. Dziękujemy wszystkim za przekazane pamiątki dotyczące pszczelarstwa i ich rodzin. Materiały te pomogą nam opracować historie pszczelarstwa w naszym regionie a w szczególności w mieście Kostrzynie nad Odrą i okolicach. Wszystkie otrzymane pamiątki zostaną wykorzystane z w organizacji ekspozycji na sezon letni i zostaną udostępnione dla zwiedzających SKANSENU PSZCZELARSKI.

Zapraszamy do odwiedzania naszego miejsca w którym historia związana z bartnictwem pszczelarstwem jest ciągle żywa za sprawą tu wystawionych do zwiedzania eksponatów i związanych z nimi historii.

Romana i Marian Grzywacz
880439941

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo