Misja z Kostrzyna w gruzińskim Baghdati

gruzja2 2Z inicjatywy Związku Miast Polskich delegacja miasta Kostrzyn nad Odrą odbyła w dniach 15-18.07 wizytę w gruzińskim miasteczku Baghdati. Celem wizyty była wymiana dobrych praktyk związanych z organizacją festiwali i wydarzeń kulturalnych.  Spotkanie odbyło się w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej „Mayors for Economic Growth".

Miasto Baghdati położone jest  w zachodniej Gruzji w niedalekiej odległości od miasta Kutaisi  i gmina liczy dziś lok 18.000 mieszkańców. Jego nazwa pochodzi z języka staroperskiego i w tłumaczeniu brzmi: „dar od Boga”. To nie przypadek, że nazwa kojarzy się ze stolicą Iraku, Bagdadem. Baghdati jest położone wzdłuż historycznego Szlaku Jedwabnego, którym kupcy przywozili do Gruzji wiele towarów z Bliskiego Wschodu. W 1940 roku nazwa miasta została zmieniona na Majakowski, od nazwiska Włodzimierza Majakowskiego, urodzonego w Baghdati w 1893 roku. Był on sowieckim poetą, dramatopisarzem, artystą oraz aktorem filmowym i teatralnym. Po 50-ciu latach znowu powrócono do dawnej nazwy Baghdati. Obecnie jedną z atrakcji miasta jest Muzeum Włodzimierza Majakowskiego. Dystrykt Baghdati słynie z fantastycznego wina. Na jego terenie rosną jedne z najlepszych odmian winogron, takie jak Tsolikouri, Tsitska czy Otskhanauri Sapere. Region jest także bogaty w wody mineralne oraz źródła lecznicze znajdujące się między innymi w uzdrowisku Sairme i używane do leczenia różnorodnych dolegliwości zdrowotnych.

Baghdati, w oparciu o swoje  walory  i tradycje,  planuje w najbliżej przyszłości organizację festiwalu pn. Wine Art Festiwal , który ma stać się atrakcją przyciągającą turystów z Gruzji i całej Europy. Dlatego też, gruziński samorząd potrzebuje doświadczenia i praktyki  europejskich miast, które mogą podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą, jak wydarzenia kulturalne mogą przynieść korzyści grupom docelowym tj.  mieszkańcom, lokalnym przedsiębiorcom, restauracjom , hotelom  i innym podmiotom gospodarczym.

Delegacja samorządu miasta Kostrzyn podczas wizyty w Baghdati przekazała swoją wiedzę i doświadczenia zdobyte  ze współorganizacji Festiwalu Pol’and’Rock, a także lokalnych wydarzeń kulturalnych, takich jak święto miasta „Kostrzyn na fali”. Podczas spotkań grupy roboczej omówiono wiele bardzo ważnych kwestii związanych z organizacją tego typu imprez: zasady organizacji i zabezpieczenia wydarzenia,  finasowania imprezy,  mechanizmy promocji wydarzenia w mediach.

Mamy nadzieję, iż spotkanie to przyniesie wiele korzyści dla gruzińskiego miasta w organizacji festiwalu, a także nawiązana współpraca kontynuowana będzie w kolejnych latach.

gruzja

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

POLECAMY:
  
eko
 AKCJA NADAL TRWA !! !! !! 
 
AMO-1
14 listopada, g. 16:30-20:15
Szkoła Podstawowa Nr1
 
baldych
22 listopada, godz. 19
KCK Kręgielnia
 
Poznań1
23 luty, godz. 17:00
Noworoczna Gala Wiedeńska
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk9
Samorządny Kostrzyn
Nr 10/2019 - PAŹDZIERNIK 2019
 kolejny: 28 listopada 2019
 
pl9b
Przekrój Lokalny
Nr 10(80)/2019 - PAŹDZIERNIK 2019 
 kolejny: 14 listopada 2019
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od paździenrika 2019 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo