Co słychać w pasiekach?

pasiekiPierwszy lipca to w pszczelarstwie rozpoczęcie nowego sezonu gospodarczego. Pszczelarze rozpoczynają przygotowywać rodziny pszczele do zimowania. Wszystko zależy w jakiej kondycji pszczoły wejdą w zimowlę. Rozpoczynamy proces przygotowań poprzez ułożenie gniazda i sprawdzenie zapasów pokarmowych oraz ilość zaczerwionych komórek, czyli ilość ramek na których matka złożyła jaja. Ta ocena pozwali pszczelarzowi zorientować się jak dalej postępować z każdą rodziną by ją dobrze przygotować i by dobrze przezimowała. Po tym przeglądzie zaczynamy postępować zgodnie z doświadczeniem i posiadaną wiedzą nabytą podczas szkoleń czy wymiany doświadczeń między kolegami. Przystępujemy do odpowiedniego podkarmiania rodzin oraz zwalczania warrozy w rodzinach. Efektem tych działań będzie wymiana pokoleń na zdrowe silne i wolne od warozy rodziny pszczele z odpowiednimi zapasami odpowiedniego pokarmu białkowego i węglowodanowego. Tak przygotowane rodziny przezimują w dobrej kondycji i będą gotowe do rozpoczęcia swojej misji do jakiej zostały stworzone czyli zapylania.

By pszczoły miały odpowiednio przygotowane stołówki pokarmowe musimy o to zadbać. Zieleń, która nas mieszkańców otacza staje się coraz częściej monotonna. Spowodowane jest tym, że zamieniliśmy kwitnące ogródki mieniącymi się kolorami przepięknych rabat kwiatowych cieszących nasz wzrok i wprowadzających w zachwyt, na krotko przystrzyżone trawniki. Tak ponury widok możemy sami zmienić, trawniki zastępując pięknymi trawnikami kwiatowymi obsianymi mieszanką traw z nasionami kwiatów. W wielu miastach już zamieniono trawniki zielone na trawniki kwitnące. Ta zamiana na kwitnący trawnik z efektem łąki jest łatwa w utrzymaniu i pielęgnacji. Może być koszona tylko jeden lub dwa razy w sezonie po przekwitnięciu kwiatów, dlatego jest łatwiejsza w utrzymaniu poprzez nieregularne i rzadko koszenie. Kwitnący trawnik sprawdzi się również w tworzeniu kolorowych łąk, przyciągając do siebie pszczoły i inne pożyteczne owady. Kwitnącymi trawnikami czy łąkami powinny zainteresować się wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie mieszkaniowe z racji niskich kosztów utrzymania obszarów zielonych. Jednocześnie stosując jeszcze nasadzenia krzewów kwitnących dałoby jeszcze lepszy efekt i bardziej przyjemny obraz dla naszych oczu. Nadmieniam, że już można spotkać na niektórych osiedlach mieszkaniowych kwitnące krzewy czy niskopienne drzewa. Pamiętajmy że każdy krzew czy drzewo to daje nam dodatkowe wartości w postaci tlenu tak ważnego do naszego życia. Zatem zaczyna się w przyrodzie nowy sezon i rozpoczynamy planować prace jesienne wokół naszych posesji. Zastanówmy się czy nie warto zmienić trawnik do którego już przyzwyczailiśmy się na coś ciekawszego co zmieni nam codzienny widok na świat przepięknie kolorowy. I to w taki sposób możemy zmienić nasze otoczenie, które stało się nudne i monotonne, na wesołe, piękne i przyjazne nie tylko dla naszego oka ale też stołówkę dla wielu owadów, których coraz mniej w naszym otoczeniu.

Zapraszamy do odwiedzania SKANSENU PSZCZELARSKIEGO, miejsca w którym historia związana z bartnictwem pszczelarstwem jest ciągle żywa za sprawą tu wystawionych do zwiedzania eksponatów i związanych z nimi historii. Dziękujemy wszystkim za przekazane pamiątki dotyczące pszczelarstwa i ich rodzin. Materiały te pomogą nam opracować historię pszczelarstwa w naszym regionie a w szczególności w mieście Kostrzynie nad Odrą i okolicach. Wszystkie otrzymane pamiątki zostaną wykorzystane w organizacji ekspozycji na sezon letni i zostaną udostępnione dla zwiedzających SKANSENU PSZCZELARSKI.

           

Romana i Marian Grzywacz

880439941

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

Facebook20Post4
UWAGA!!!
ZŁÓŻ WNIOSEK DO
BUDŻETU MIASTA NA ROK 2020
 
POLECAMY:
 
 
 
Zew Dąbroszyn vs SKP Słubice
22 września, godz. 16:00
 
park
21 września
 
KPINTERNAUTY
9 października, godz. 14:00
kostrzyńska biblioteka
zapisy trwają!
 
KMPODROZ
9 października, godz. 16:30
kostrzyńska biblioteka
zapisy trwają!
 
lao
17 października, godz. 20:00
KCK Kręgielnia
Strefa Dobrej Muzyki
 
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk7
Samorządny Kostrzyn
Nr 8/2019 - SIERPIEŃ 2019
 kolejny: 26 września 2019
 
pl9b
Przekrój Lokalny
Nr 7(79)/2019 - WRZESIEŃ 2019 
 kolejny: 12 października 2019
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
butt KOMUNIKACJA MIEJSKA 240x100
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od września 2019 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo