koronawirus-baner

Planowo rozpoczyna się II etap Kolei Plus

kolejplusPKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły ocenę formalną wniosków zgłoszonych do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej + do 2028 roku. 79 zgłoszonych propozycji spełnia kryteria i cele Programu i może być zakwalifikowanych do II etapu naboru. Teraz zadaniem samorządów będzie m.in. opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych projektów zwiększających dostępności do kolei.

Więcej o Programie Kolej Plus plk-sa.pl/program-kolej-plus

Czytaj więcej: Planowo rozpoczyna się II etap Kolei Plus

Muzeum coraz, coraz bliżej

salaZakończenie aranżacji wystaw Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku zbliża się wielkimi krokami. Meble są już na swoich miejscach. Trwa instalowanie ekranów dotykowych oraz ich testowanie. Wnętrza powoli wypełniają się treściami edukacyjnymi. W sali Ptasi nawigator informacje będą przekazywane zwiedzającym za pomocą różnorodnych i ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest maszyna edukacyjna „Jestem tu, ale mnie nie widzisz”. W jej konstrukcji znalazły się dwie folie nawinięte na rolki. Obie folie można przewijać niezależnie od siebie. W ten sposób użytkownik ustawia jednym pokrętłem konkretny kadr krajobrazu, drugim pokrętłem przewija taśmę z ptakami i dopasowuje odpowiednio ubarwionego ptaka do tła. Umiejętność wypatrywania ptaków z maskującym upierzeniem na pewno przyda się w terenie nie jednemu przyrodnikowi. Warto więc przed wycieczką po Parku Narodowym „Ujście Warty” poćwiczyć trochę w Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym.

UWAGA! nowe zasady!

Wytyczne - od 24.10.2020

Cała Polska w czerwonej strefie

729x308

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną rząd reaguje na bieżąco i wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest obecnie naszym priorytetem. Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń. Rząd uruchamia też Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.

Czytaj więcej: Cała Polska w czerwonej strefie

Z życia wędrownych gęsi

muzeumWraz z nadejściem jesieni w Parku Narodowym „Ujście Warty” pojawia się coraz więcej migrujących gęsi. Wędrówka, którą podejmują każdego roku nie jest łatwa. Odwiedzający Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku przekonają się o tym korzystając z gry planszowej pt. „Z życia wędrownych gęsi”. Farmy wiatrowe, myśliwi, osuszone mokradła to tylko niektóre z przeszkód czekających na graczy. Na szczęście łatwo będzie trafić na pola bonusowe, sprzyjające dalszej migracji. Gra będzie dostępna w sali „Ptasi nawigator” stylizowanej na wnętrze samolotu. Stelaż pod makietę latającej maszyny jest już zamontowany w Muzeum. Lada dzień znajdzie się na nim poszycie, które nada samolotowi ostateczny wygląd.

Kostrzyńscy emeryci w Karpaczu

emeryci002Z życia Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kostrzynie nad Odrą : Karpacz 2020. Pomimo ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa COVID-19, Oddział Rejonowy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kostrzynie nad Odrą, kierowany przez Panią Marię Bieniek, konsekwentnie realizuje plan działania na 2020 rok. W dniach 14-20 września, trzydziestodwuosobowa grupa członków i sympatyków Związku przebywała na wczasach w Karpaczu. Turnus wypełniony był wieloma atrakcjami.

Czytaj więcej: Kostrzyńscy emeryci w Karpaczu

Cztery pory roku w muzeum

museumNa wystawach Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku ciągle przybywa nowych elementów. W sali Cztery pory roku, jak grzyb po deszczu, wyrosła głowiasta wierzba. W jej zakamarkach natychmiast pojawiły się dudek, pójdźka i borowiec wielki. Bobrza rodzinka zadomowiała się w sali Rzeka. W cichym kąciku ma do dyspozycji solidne żeremie. Na szerokie wody muzealnej rzeczywistości wpłynęła łódka. Została zacumowana w miejscu, gdzie będzie można odbyć wirtualny rejs po nieudostępnionym terenie Parku Narodowego „Ujście Warty”. Lada dzień na ekspozycję dotrą pierwsze elementy samolotu. Na jego pokładzie zostanie stworzona odrębna przestrzeń wystawiennicza.

W trosce o zdrowie dzieci...

fundFundacja Dziecięca Fantazja od 17 lat wnosi radość w życie dzieci zmagających się z chorobami ciężkimi i nieuleczalnymi oraz z niepełnosprawnością, poprzez spełnianie ich najskrytszych marzeń i fantazji. Okres pandemii koronawirusa był i jest bardzo trudny dla nas wszystkich. Dla chorych dzieci szczególnie. Dlatego też Fundacja Dziecięca Fantazja uruchomiła charytatywną platformę crowdfundingową www.wishsurfing.pl, dzięki której spełnianie marzeń małych bohaterów stało się dużo prostsze. 

Chore dzieci potrzebują dziś wsparcia i nadziei, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Pamiętajmy - dobro powraca! Podaj dalej.

Czytaj więcej: W trosce o zdrowie dzieci...

Nowy Starosta. Nowe rozdanie na kolejne lata

StarostaW ostatnim czasie trochę działo się w naszym Starostwie. Niektórzy mówią, że takie wydarzenia miały miejsce po raz pierwszy od momentu utworzenia Powiatu Gorzowskiego. Otóż zmiany były konieczne. Od 17 lipca br. mamy nowego Starostę Gorzowskiego. Obecnie funkcję tę pełni dotychczasowa wicestarosta, Magdalena Słomińska (Prawo i Sprawiedliwość). Wicestarostą została Małgorzata Ludniewska, reprezentująca klub radnych Razem dla Powiatu. W skład nowego zarządu weszli ponadto Zygmunt Mendelski (Razem dla Powiatu), Mieczysław Jaszcz (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Roman Król (Polskie Stronnictwo Ludowe). Zmiany wydawały się być nieuchronne od wielu miesięcy.

Czytaj więcej: Nowy Starosta. Nowe rozdanie na kolejne lata

Letnia zbiórka żywności

tesco15 295 kg żywności dla potrzebujących. Podsumowujemy „Letnią Zbiórkę Żywności” w Tesco. Już kolejny raz klienci i pracownicy sklepów Tesco wspólnie zdali egzamin z pomagania! Aż 15 295 kg produktów o długiej przydatności, przy wsparciu zespołów Banków Żywności i Caritas, trafi do najbardziej potrzebujących. A to wszystko w ramach trwającej całe wakacje „Letniej Zbiórki Żywności” organizowanej przez Fundację Tesco.

Skutki pandemii odczuwane są przez wszystkich – dlatego obecnie każde, nawet najmniejsze gesty pomocy są szczególnie ważne. Na początku lipca Tesco, wraz z Fundacją Tesco, uruchomiło „Letnią Zbiórkę Żywności”. Przez dwa wakacyjne miesiące we wszystkich sklepach można było przekazywać produkty dla najbardziej potrzebujących. Dzięki wsparciu klientów, Tesco zebrało łącznie 15 295 kg produktów, czyli równowartość 36 331 posiłków. Mąka, ryż, makaron, cukier, olej, dżemy, konserwy, zupy błyskawiczne, herbata, kawa - wszystkie artykuły zebrane w czasie zbiórki trafią do Banków Żywności i Caritas Polska, a następnie zostaną rozdysponowane wśród osób potrzebujących.

Czytaj więcej: Letnia zbiórka żywności

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo